0

Dla kogo dotacje na e-usługi

Wspieranie działalności gospodarczej prowadzonej przy wykorzystaniu Internetu przewidziane zostało w Działaniu 8.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Jest to typowa forma wsparcia przeznaczona na rozruch młodych, małych firm działających nie dłużej niż rok. W ramach Działania 8.1 poza wydatkami związanymi z wprowadzeniem nowych e-usług przewidziane jest kompleksowe wsparcie wraz z zakupem niezbędnego do prowadzenia działalności wyposażenia, sprzętu i usług.

Sama nazwa działania Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej sugeruje, że największe szanse wsparcia otrzymają liczne sklepy internetowe zajmujące się sprzedażą za pośrednictwem stron internetowych. Jednakże sama strona internetowa i realizacja zleceń przyjmowanych drogą elektroniczną nie wystarczą, by być innowacyjnym. Posiadanie własnej strony internetowej jest obecnie standardem, a nawet tylko pewnym minimum. Nie wszystkie firmy mają zatem szanse na uzyskanie dotacji w ramach Działania 8.1. Dotacji nie uzyskają firmy zajmujące się tradycyjnym handlem oraz usługami za pośrednictwem Internetu. Tak więc sklepy internetowe, internetowe serwisy fotograficzne, e-kwiaciarnie, firmy świadczące usługi hostingowe, serwerownie, biura architektoniczne, rachunkowości i porad prawnych mogą nie otrzymać dofinansowania na samo stworzenie strony internetowej czy na rozszerzenie działalności, jeżeli inwestycji nie będzie towarzyszyła pewna innowacja.

Skoro samo składanie zleceń e-mailem nie wystarczy jakie projekty otrzymają wsparcie z unijnych środków?

Aby otrzymać dotacje należy wprowadzić system, który nie tylko będzie przyjmował zlecenia, ale sam będzie je realizował. Projekt musi zatem zakładać wprowadzenie co najmniej jednej e-usługi, która dzięki odpowiedniej technologii będzie w pełni zautomatyzowana. Rola pracowników w tym przypadku ograniczy się jedynie do kontroli czy nadania przesyłki do klienta.

Internet powinien być nie tylko narzędziem pozwalającym pozyskać klienta czy zwiększyć zasięg oddziaływania przedsiębiorstwa. Powinien przede wszystkim przyczyniać się do zwiększania tak zwanej wartości dodanej e-usług, która przejawia się w szybkości uzyskania wyniku usługi, łatwości samoobsługi, wyższej precyzji i jakości, mniejszej cenie oraz szerokiej dostępności w różnych miejscach w tym samym czasie.

Jakie projekty mają zatem szanse na uzyskanie dofinansowania?

Dotacje na e-usługi obejmować będą tylko takie przedsięwzięcia zakładające wprowadzenie nowych usług, które nie byłyby możliwe do zrealizowania w podobny sposób bez wykorzystania Internetu. Wsparcie uzyskają więc projekty przewidujące stworzenie takich systemów i aplikacji internetowych, jak:

  • automatyczne kalkulatory,
  • aplikacje wykorzystywane przez banki,
  • automatyczne generatory,
  • mapki internetowe, lokalizatory itp.,

a także takich, dzięki którym możliwe będzie:

  • dokonywanie transakcji on–line poprzez serwisy aukcyjne,
  • dokonywanie rezerwacji on–line (np. biletów lotniczych, biletów do kina, usług turystycznych, hotelarskich itp.),
  • zawieranie umów on–line.

Jeżeli świadczysz usługi za pośrednictwem Internetu nie dłużej niż rok lub planujesz otwarcie takiej działalności i zamierzasz wprowadzić innowacyjne, zautomatyzowane usługi świadczone przy wykorzystaniu Internetu, to warto już dziś podjąć działania w tym kierunku.

Dodaj komentarz