0

Kto jest mikroprzedsiębiorcą, małym, a kto średnią firmą?

Przed rozpoczęciem szukania programów dla swojej firmy musisz się najpierw dowiedzieć, do której grupy MSP należy Twoja firma. Sektor MSP to powszechnie stosowane skrótowe określenie dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Takie wyodrębnione kategorie przedsiębiorców pojawiły się w polskim prawodawstwie w ramach jego harmonizacji z prawodawstwem Unii Europejskiej. Do sektora MSP zalicza się podmiot prowadzący działalność gospodarczą bez względu na jego formę prawną. W szczególności są to osoby prowadzące działalność na własny rachunek, firmy rodzinne zajmujące się rzemiosłem lub inną działalnością, bądź spółki lub konsorcja prowadzące regularną działalność gospodarczą.

Kryteria przynależności do klasy małych i średnich przedsiębiorstw:

1. Przedsiębiorstwo średnie w myśl art. 106 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej to przedsiębiorca, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:

  • zatrudniał średniorocznie mniej niż 250 pracowników oraz
  • osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 50 mln euro lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych 2 lat nieprzekraczającego równowartości w złotych 43 mln euro.

2. Mały przedsiębiorca — określenie osoby prowadzącej działalność gospodarczą w niewielkim rozmiarze.

W myśl art. 105 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej to przedsiębiorca, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:

  • zatrudniał średniorocznie mniej niż 50 pracowników oraz
  • osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 10 mln euro lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych 2 lat nieprzekraczającego równowartości w złotych 10 mln euro.

3. Mikroprzedsiębiorca — w myśl art. 104 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej to przedsiębiorca, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:

  • zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz
  • osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 mln euro lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych 2 lat nieprzekraczającego równowartości w złotych 2 mln euro.

Aby opracować dane przedsiębiorstwa, należy jeszcze  ustalić, czy jest ono przedsiębiorstwem niezależnym (jest to najczęściej spotykana kategoria), partnerskim czy związanym. Aby to uczynić, trzeba uwzględnić wszelkie związki z innymi przedsiębiorstwami. W zależności od kategorii, w jakiej mieści się Twoje przedsiębiorstwo, musisz dodać niektóre lub wszystkie dane tych przedsiębiorstw do własnych danych. Obliczeń w każdej z tych trzech kategorii przedsiębiorstw dokonuje się w inny sposób, a skumulowane w ten sposób dane ostatecznie decydują o tym, czy Twoje przedsiębiorstwo zachowuje progi i pułapy ustanowione w definicji MSP.

Przedsiębiorstwo jest niezależne, jeśli:

– jest przedsiębiorstwem w pełni samodzielnym, tj. nie posiada udziałów w innych przedsiębiorstwach, a inne przedsiębiorstwa nie posiadają w nim udziałów;

– posiada poniżej 25% kapitału lub głosów (w zależności od tego, która z tych wielkości jest większa) w jednym lub kilku innych przedsiębiorstwach, a/lub inne przedsiębiorstwa posiadają poniżej 25% kapitału lub głosów (w zależności od tego, która z tych wielkości jest większa) w tym przedsiębiorstwie.

Przedsiębiorstwo można uznać za partnerskie, jeśli:

– posiada 25% lub więcej kapitału lub głosów w innym przedsiębiorstwie, a/lub inne przedsiębiorstwo posiada 25% lub więcej kapitału lub głosów w tym przedsiębiorstwie;

– przedsiębiorstwo nie jest związane z innym przedsiębiorstwem.

Dwa lub więcej przedsiębiorstw można uznać za związane, jeżeli pozostają one ze sobą w następującym związku:

– przedsiębiorstwo posiada większość głosów przysługujących udziałowcom lub wspólnikom w innym przedsiębiorstwie;

– przedsiębiorstwo ma prawo wyznaczyć lub odwołać większość członków organu administracyjnego, zarządzającego lub nadzorczego innego przedsiębiorstwa;

– przedsiębiorstwo ma prawo wywierać dominujący wpływ na inne przedsiębiorstwo zgodnie z umową zawartą z tym przedsiębiorstwem lub postanowieniem w jego dokumencie założycielskim lub statucie;

– przedsiębiorstwo jest w stanie kontrolować samodzielnie, zgodnie z umową, większość głosów udziałowców lub członków w innym przedsiębiorstwie.

Po co taki podział?

Sektor MSP korzysta ze szczególnych regulacji w ramach przepisów prawa gospodarczego, w szczególności przepisów dotyczących tzw. „pomocy publicznej”, która sprowadza się w istocie do ingerencji  i pomocy rządu w ten sektor. W przypadku programów unijnych ma to duże znaczenie.

W Małopolsce co roku organizowane są osobne nabory dla mikroprzedsiębiorstw, małych i średnich firm. Podział taki wynika z dostosowania określonej pomocy do konkretnej grupy przedsiębiorców. Jeżeli wszystkich wrzuconoby do jednego worka to np. mała firma stolarska ze Starego Sącza przegrałaby przy ubieganiu się o dotacje z potentatem na rynku, który akurat jest liderem w branży. Wraz z podziałem zastosowano również limity przypadające na firmy. Dla mikroprzedsiębiorstw górny limit dotacji to prawie 200 tys. zł samej dotacji. Dla małych firm maksymalna kwota dotacji do zdobycia to milion złotych.

Dodaj komentarz