0

Mapa pomocy regionalnej dla przedsiębiorców

W latach 2007–2013 w Polsce będzie do wydania ponad 70 mld euro, z czego duża część przeznaczona będzie na inwestycje dla przedsiębiorców. Jeżeli myślisz o budowie nowego zakładu, rozbudowie już istniejącego, zmianie charakteru produkcji, wprowadzeniu nowych produktów, zastosowaniu lepszych rozwiązań w firmie, to te pieniądze mogą by znaczącym wsparciem w realizacji tych przedsięwzięć. By mieć pewność, że planowana przez nas inwestycja uzyska wsparcie w postaci dotacji unijnych, warto przed jej realizacją zapoznać się z informacjami, w ramach jakich programów pomocowych możemy skorzystać oraz jakie przedsięwzięcia mają szanse uzyskać dofinansowanie.

Do wyboru masz trzy podstawowe programy: Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka (PO IG), w ramach którego dofinansowane będą duże przedsięwzięcia o wysokim poziomie innowacyjności, Regionalne Programy Operacyjne (RPO), opracowywane przez poszczególne województwa, w ramach których dofinansowanie uzyskają przedsiębiorstwa regionalne na poprawę konkurencyjności oraz Program Rozwój Obszarów Wiejskich (PROW) w ramach działania 3.12 — tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw na obszarach wiejskich.

Wszystkie programy zostały omówione w poprzednim artykule, do którego przeczytania zachęcam. Dziś skoncentrujemy się na mapie pomocy regionalnej, czyli ile możemy dostać dotacji w samym programie. W każdym województwie są inne stopy refundacji i możliwa wysokość wnioskowanej kwoty. Dotacje unijne polegają ogólnie na zasadzie refundacji. Przedsiębiorca musi najpierw pokryć inwestycje własnym nakładem finansowym (własne oszczędności, kredyt), a dopiero potem będzie mógł ubiegać się o częściowy zwrot poniesionych kosztów. Warto tutaj przypomnieć, że wysokość przyznanej pomocy danym województwie zależy od lokalizacji projektu i od wielkości przedsiębiorstwa. W poszczególnych województwach limity pomocy regionalnej przedstawią się następująco:

– dolnośląskie, mazowieckie (z wyłączeniem Warszawy), śląskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie — 40% dla dużych, 50% dla średnich i 60% dla małych firm i mikroprzedsiębiorstw,

– miasto stołeczne Warszawa — 30% dla dużych, 40% dla średnich i 50% dla małych firm i mikroprzedsiębiorstw,

– kujawsko–pomorskie, lubelskie, lubuskie, łódzkie, małopolskie, opolskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko–mazurskie — 50% dla dużych, 60% dla średnich i 70% dla małych firm i mikroprzedsiębiorstw.

Dodatkowo wymagane będzie zapewnienie trwałości inwestycji, tzn. efekty realizacji inwestycji muszą zostać utrzymane przez okres co najmniej 3 lat od zakończenia projektu. Warto mieć też na uwadze, że przedsiębiorca na realizację jednego projektu może otrzymać pomoc z różnych źródeł: wspólnotowych, krajowych, regionalnych czy lokalnych. Mogą się one sumować, ale nie mogą przekroczyć dopuszczalnego limitu pomocy regionalnej. W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw zatrudniających do 250 osób poza wysokością dostępnego wsparcia przewiduje się dodatkowe formy pomocy państwa w postaci pomocy w bieżącej działalności, wspierania kosztów usług doradczych oraz wsparcia nowo powstających małych przedsiębiorstw.


Dla zobrazowania zasad funkcjonowania regionalnej pomocy inwestycyjnej posłużę się poniższym przykładem.

Przykład: Pan Henryk od 6 lat prowadzi zakład stolarski zatrudniający 5 osób na terenie województwa lubelskiego. Aby podnieść jakość usług oraz skrócić czas realizacji zamówień, postanowił zakupić nowe maszyny produkcyjne, które w oparciu o nowe rozwiązania technologiczne przyjazne dla środowiska mogłyby przyczynić się do rozwoju firmy. Nowe maszyny produkcyjne kosztują 200 tys. złotych. Na realizację tej inwestycji właściciel przedsiębiorstwa chciałby uzyskać dofinansowanie. W związku z tym, że firma pana Henryka należy do tak zwanych mikroprzedsiębiorstw (przedsiębiorstwa zatrudniające do 10 osób) oraz jest zlokalizowana na terenie województwa lubelskiego, może on skorzystać z RPO województwa lubelskiego, w ramach którego może otrzymać zwrot poniesionych kosztów inwestycji na poziomie 70%. Mówiąc inaczej, od zainwestowanej na zakup maszyn kwoty 200 tys. pan Henryk dostanie zwrot w wysokości 140 tys. (200 000 * 70% = 140 000).

W  Małopolsce  mapy pomocy regionalnej mamy 70% i taką refundację otrzymalibyśmy w ramach programów PO IG, czyli takich inwestycji, które wiążą się z innowacją. W program regionalnych w tym RPO dla województwa małopolskiego ustanowione przez Urząd Marszałkowski przedsiębiorcy mogą ubiegać się o dotacje w wysokości 40%. Skąd ta różnica? Mamy dwie stopy refundacji — 70% i 40%. Urząd Marszałkowski przy opracowaniu dokumentów postanowił obniżyć przedsiębiorcom wartość refundacji do 40% tak, aby pula dotacji mogła zostać podzielona na większą ilość firm. Jeżeli stopa refundacji wynosiłaby 70%, dotacje otrzymałoby o wiele mniej firm.

Luka…

Ustawodawca jednak zostawił „furtkę” dla przedsiębiorców.  Jeżeli nasza firma będzie się ubiegać o dotację w ramach programu RPO, to przysługuje nam możliwość skorzystania z innego programu unijnego w ramach tej samej inwestycji. Tak aby wielkość refundacji danej inwestycji nie przekroczyła 70%. Trochę to skomplikowane, ale realne.

Przykład: Kupujemy nowoczesną piłę formatową. W ramach programu RPO dotniemy 40%. Firma postanowiła również skorzystać z kredytu technologicznego na zakup innowacyjnych urządzeń.  W ramach takiego kredytu można liczyć na umorzenie 50% branego kredytu. Ponieważ RPO daje nam 40%, to w ramach kredytu technologicznego bierzemy tylko 30% refundacji. Należy bowiem pamiętać, że wielkość dofinansowania na jedną inwestycje w Małopolsce nie może przekroczyć 70%.

Nie jest oczywiście warunkiem robienie takiego mechanizmu finansowego. Czasami wystarczy tylko wnioskować o dotacje unijne w ramach jednego programu. Bardzo ciężko jest zgrać dwa programy  jednocześnie ze względu na czas organizacji naborów. Jednakże przysługuje nam taka możliwość.

Ostatni program

Działanie 312 z  PROW-u, czyli Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw na obszarach wiejskich. Program przewiduje wsparcie mikroprzedsiębiorstw oraz osób fizycznych w zakresie podjęcia lub rozwoju już  istniejącej firmy realizującej inwestycje na wsi. Maksymalna kwota wsparcia w tym działaniu wynosi 300 tys zł. Stopa refundacji wynosi 50% i jest taka sama w każdym województwie.

Dodaj komentarz