0

Leasing w funduszach

Jedną z najczęstszych form finansowania projektów oczekujących na wsparcie ze środków funduszy unijnych jest kredyt. W takim przypadku beneficjent pokrywa koszty projektu dzięki jednorazowej dotacji, którą otrzymuje po przedłożeniu dowodów zakupu danego środka trwałego. Natomiast interesującą alternatywą może się dla niektórych okazać tytułowy leasing w funduszach. W jego przypadku wydatkiem kwalifikującym się do wsparcia ze środków unijnych jest rata leasingowa oraz opłata początkowa. Jednak z racji otrzymywania dotacji także w ratach, leasing wydaje się mniej korzystną formą finansowania środków trwałych niż kredyt. Ale tutaj z pomocą przychodzi Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, które przygotowuje pewne zmiany mające uatrakcyjnić finansowanie przy pomocy leasingu.

Zgodnie z wytycznymi odnośnie kwalifikowalności wydatków do dofinansowania ze środków Unii Europejskiej, wydatkami takimi w przypadku leasingu są raty należne leasingodawcy związane ze spłatą leasingowanego przedmiotu. Wytyczne te określone zostały w “Krajowych wytycznych dotyczących kwalifikowania wydatków w ramach funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności w okresie programowania 2007-2013”. Dodatkowo w przypadku realizacji inwestycji z leasingodawcą jako partnerem przy inwestycji finansowanej przy pomocy leasingu finansowego wytyczne przewidują możliwość zwrotu kosztu zakupu leasingowanego przedmiotu przez leasingodawcę. I tak w przypadku leasingu finansowego dotacja może być wypłacana:

  • według harmonogramu płatności rat leasingowych — rozłożenie dofinansowania w czasie,
  • jednorazowo — na podstawie dokumentu księgowego wystawionego na leasingodawcę związanego z zakupem przedmiotu leasingu.

Jednakże aby powyższe opcje finansowania mogły być wykorzystywane w ramach poszczególnych programów operacyjnych, muszą zostać uwzględnione w wytycznych traktujących o zakresie kwalifikowalności wydatków w każdym z takich programów. Natomiast w praktyce aktualnie tylko „Wytyczne w zakresie kwalifikowania wydatków w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko przewidują możliwość otrzymania dofinansowania na podstawie kosztów poniesionych przez leasingodawcę. W tym przypadku uznanie takiego wydatku za kwalifikowany warunkowane jest zawarciem umowy między wnioskodawcą a leasingodawcą, która gwarantowałaby trwałość dofinansowanego projektu, a także wskazaniem we wniosku o dofinansowanie leasingodawcy jako podmiotu upoważnionego do zakupu środków kwalifikowanych.

Oprócz powyższego programu kwafilikowalność kosztów leasingu do dotacji ma także duże znaczenie w przypadku „Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Jest to związane z faktem, iż w przypadku tego oraz wyżej omówionego programu o dotacje mogą ubiegać się m.in. najbardziej kapitałochłonne projekty, przy których zewnętrzne finansowanie jest szczególnie popularne. Jednak w przypadku „Innowacyjnej Gospodarki” dopiero teraz Ministerstwo Rozwoju Regionalnego dostrzegło konieczność ułatwienia wypłat środków unijnych na pokrycie kosztów w ramach projektów kwalifikujących się do dofinansowania.

Najważniejsze zapowiedziane w styczniu br. zmiany odnośnie „Wytycznych w zakresie kwalifikowania wydatków w ramach Projektu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka będą wyglądać następująco:

  • wydatkiem kwalifikowanym może zostać wydatek poniesiony przez leasingodawcę, a sama możliwość takiego finansowania środków ma być przewidziana we wniosku o dotację;
  • leasingodawca będzie mógł ponosić kwalifikowane wydatki na podstawie upoważnienia w formie umowy zlecenia, wystawionego przez wnioskodawcę (leasingobiorcę);
  • wnioskodawca (leasingobiorca) będzie mógł upoważnić leasingodawcę do ponoszenia wydatków kwalifikowanych na zakup przedmiotów leasingu jedynie w przypadku podpisania umowy takiego leasingu, który będzie prowadził do przeniesienia własności.

Zaplanowane zmiany są jak najbardziej korzystne z punktu widzenia wnioskodawców ubiegających się o dofinansowanie ze środków unijnych, ale niebagatelne znaczenie ma tutaj czas, w jakim te zmiany zostaną wprowadzone w życie. Bo niestety od blisko pół roku od ich ogłoszenia wciąż znajdują się w fazie projektu…

Dodaj komentarz