0

Dokumentacja w działaniu 312 Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw PROW 2007-2013 (część I)

28 czerwca rozpocznie się nabór dokumentacji w ramach działania 312 Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013. Jest to szansa dla właścicieli najmniejszych podmiotów gospodarczych na polskim rynku na zdobycie bezzwrotnych funduszy na inwestycje oraz szansa dla tych wszystkich osób z obszarów wiejskich, które własną działalność gospodarczą chciałyby dopiero rozpocząć. Możliwość uzyskania dotacji jest tym większa, że jak pokazuje praktyka wcześniejszych naborów, zainteresowanie działaniem 312 wśród przedsiębiorców i mieszkańców obszarów wiejskich jest w dalszym ciągu niewielkie i bardzo często poprawnie wypełniona dokumentacja wystarczyła do uzyskania pieniędzy. Jeżeli zatem chcesz otrzymać nawet 300 tys. zł bezzwrotnego wsparcia finansowego przeczytaj niniejszy artykuł – pomoże Ci on przygotować kompletną dokumentację oraz pozwoli uniknąć błędów skutkujących odrzuceniem wniosku z przyczyn formalnych.

Dokumentacja konkursowa w działaniu 312 Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw składa się z trzech zasadniczych elementów: wniosku, ekonomicznego planu operacji (EPO) i załączników.

Wniosek

Wniosek jest najważniejszym dokumentem w całej dokumentacji konkursowej oraz stanowi podstawę udzielenia dofinansowania. Jest to dokument precyzyjny, jednoznacznie określający wnioskodawcę, istotę planowanej przez niego inwestycji, jej wielkość oraz zakres rzeczowy. Nie znajdziemy w nim ani jednego pytania opisowego. W jego budowie możemy wyróżnić pięć części, które zostały krótko scharakteryzowane poniżej.

1. Część identyfikacyjna – ma na celu dokładne określenie kto jest wnioskodawcą projektu. Zawiera pytania o dane osobowe, adresowe i kontaktowe wnioskodawcy, a także numer identyfikacyjny producenta, PESEL, NIP, REGON i numer wpisu w KRS (o ile dotyczy). Podobne pytania wniosek kieruje także w odniesieniu do pełnomocnika wnioskodawcy (o ile taki został ustanowiony), osoby uprawnionej do kontaktowania się z Agencją Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa w sprawie wniosku oraz do wspólników wnioskodawcy (o ile tacy istnieją).

2. Charakterystyka prowadzonej działalności – ta część wniosku ma na celu ustalenie czy wnioskodawca jest przedsiębiorcą działającym już na polskim rynku (jeżeli tak, to od ilu lat prowadzona jest działalność), czy jest osobą zakładającą dopiero własną firmę. Ponieważ działanie 312 w ramach PROW skierowane jest do mikroprzedsiębiorców, w tej części wniosku wnioskodawca określa także czas, w którym spełnia kryterium kwalifikujące go do tej grupy przedsiębiorców.

3. Część opisowa operacji – obejmuje pytania dotyczące istoty i efektów planowanej inwestycji, w tym: dotyczące jej lokalizacji, założonego celu, efektu w postaci wzrostu zatrudnienia, zaklasyfikowania operacji z uwagi na jej przedmiot do odpowiedniej kategorii oraz przypisania jej właściwego numeru PKD, podziału przedsięwzięcia na etapy. Osobne pytania dotyczą produktów rolnych przetwarzanych i wytwarzanych w firmie wnioskodawcy. Część opisowa obejmuje także wskazanie działek, na których będzie realizowana inwestycja, wraz z ich numerami, powierzchnią, nazwami i numerami obrębów ewidencyjnych, do których należą.

4. Część finansowa – składa się z dwóch elementów. Pierwszą jest zestawienie przewidywanych kosztów operacji, wysokości wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem unijnym (koszty kwalifikowane), wysokości dotacji, rozbicia kosztów i dotacji na poszczególne etapy realizacji operacji, wielkość oraz metodę rozliczenia ewentualnej zaliczki. Drugi element części finansowej to zestawienie poszczególnych wydatków w ich kwotach kwalifikowanych (np. dla płatników podatku VAT w kwotach netto).

5. Lista załączników i oświadczenia – w tej części zaznacza się na formularzu wniosku odpowiednie pozycje dotyczące załączników, które zostaną dołączone oraz składa się podpis pod szeregiem oświadczeń zamykających wniosek.

Nowością we wniosku jest możliwość wystąpienia o zaliczkę uzyskanej dotacji na poczet realizacji inwestycji. Wysokość zaliczki wynosi 20% uzyskanej kwoty dofinansowania (50% dla dotacji przyznanej w 2010 roku). Ubieganie się o zaliczkę wymaga złożenia gwarancji dokonania zwrotu 110% uzyskanej kwoty w wypadku jej nieprawidłowego wykorzystania. Formularz gwarancji znajduje się na końcu wniosku jako nowa jego część – VIII Załącznik wzór gwarancji.

Część druga artykułu ukaże się w najbliższym czasie.

Dodaj komentarz