0

Fundusze Europejskie na lata 2014-2020 dla regionu Małopolska. Regionalny Program Operacyjny Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

iStock_000006299397XSmallCzwarty projekt Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 został przedłożony Komisji Europejskiej do konsultacji i negocjacji jego ostatecznej wersji. Zapewne zostaną wprowadzone jeszcze pewne korekty. Jednak ze względu na duże doświadczenie Polski wyniesione z rozdziału przyznanych środków na lata 2007-2013 można założyć, że nie będą one znaczące. Zatem już dziś, na podstawie dostępnych informacji, można pokusić się o analizę możliwości, jakie stwarza MRPO na lata 2014 -2020 dla małopolskich przedsiębiorców. Poznanie założeń i kierunków działań propagowanych przez MRPO na lata 2014-2020 pozwoli w istotny sposób na korelację potrzeb przedsiębiorców, którzy mają dużo ciekawych pomysłów na projekty, z możliwością ich wsparcia ze środków unijnych.

Interesującą kwestią jest wartość środków unijnych przeznaczonych na jego realizację. Niewątpliwie będzie o co walczyć, co jeszcze bardziej zmotywuje do poszukiwania rozwiązań, które będą miały szansę uzyskania wsparcia ze środków pomocowych MRPO na lata 2014 – 2020. Kwota z funduszy europejskich przewidziana do rozdysponowania będzie wynosić według założeń 2 875,45 mln euro. W znacznej mierze będą to środki Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości 2 073,52 mln oraz 801,93 mln ze pochodzące z Europejskiego Funduszu Społecznego.

W ogólnym zarysie koncepcji MRPO na lata 2014-2020 przewidziano trzynaście osi priorytetowych, które dzielą się z kolei na ściśle określone działania, które mają na celu realizację pewnych celów tematycznych.

Do tych, które powinny zainteresować przedsiębiorców zaliczają się takie osie, jak:

– oś 1. Gospodarka wiedzy,

– oś 3. Przedsiębiorcza Małopolska,

– oś 4. Regionalna polityka energetyczna.

Wymienione powyżej osie odniesione do sektora przedsiębiorczości stanowią odzwierciedlenie polityki Unii Europejskiej. Przyjęcie niegdyś polityki zrównoważonego rozwoju, jako fundamentu rozwoju Unii Europejskiej, a także konieczność utrzymania się w czołówce i stanowienia konkurencji dla innych gospodarek liczących się w wymiarze globalnym, nakreśliła ramy działania Wspólnoty. W zakresie przedsiębiorczości odnoszą się one do:

– wspierania inwestycji,

–  wdrażania innowacyjnych rozwiązań, a tym samym sektora badawczo – rozwojowego określanego mianem „B+R„,

– działań wspierających ochronę środowiska oraz rozwój energetyki.

W okresie 2014-2020 nastąpią pewne modyfikacje w odniesieniu do wcześniejszego podejścia do przyznawania funduszy europejskich w ramach realizacji MRPO na lata 2014-2020. Warto zwrócić uwagę na dwa istotne aspekty:

a) wzrośnie rola narzędzia w postaci pożyczek i pomocy zwrotnej, ale będzie to ukierunkowane na inwestycje obarczone niewielkim ryzykiem niepowodzenia (np. zakup podstawowych urządzeń wyposażenia biura),

b) dotacje będą utrzymane dla inwestycji cechujących się wysokim stopniem ryzyka, czyli związanych z wdrażaniem innowacji. Jest to związane z prowadzeniem badań, współpracą podmiotów gospodarki. Tego typu inwestycje będą stanowiły priorytet i będą głównym celem w zakresie przedsiębiorczości w MRPO 2014-2020.

Dodaj komentarz