0

Nie bój się wystartować w naborze dla małych przedsiębiorstw w małopolsce

Już od 21 kwietnia 2011 roku rozpocznie się nabór wniosków o dofinansowanie dla małych przedsiębiorstw w ramach Działania 2.1 Schemat A MRPO 2007-2013. Niniejszy artykuł zawiera informacje pomocne wszystkim tym, którzy chcieliby ubiegać się o wsparcie unijne lecz nie wiedzą jak to zrobić ani jak się do tego przygotować. Należy pamiętać, że zbliżający się nabór będzie ostatnią szansą na dotację dla małych firm w województwie małopolskim.

Pierwszą rzeczą, od której powinieneś zacząć to dokładne opracowanie koncepcji inwestycji. Tylko precyzyjne określenie celów oraz kolejnych zadań (w tym także wydatków) pozwolą ci zrealizować zamiary w sposób skuteczny i sprawny. Usiądź, zrób sobie kawę i pomyśl spokojnie – co chciałbyś ulepszyć w swojej firmie – może rozpocząć produkcję nowego wyrobu, może świadczyć nowe usługi, a może zmniejszyć koszty obecnego procesu produkcyjnego lub wdrożyć rozwiązania pro-ekologiczne? Następnie zastanów się w jaki sposób możesz osiągnąć to co chcesz – czy potrzebujesz rozbudowy siedziby firmy, dokupienia kilku nowych sztuk wyposażenia, zatrudnienia nowych pracowników? Gdy już odpowiesz sobie na te pytania ułóż wszystko w harmonogramie czasowym. Nie zapomnij uwzględnić w nim dotacji – jej przyznanie nastąpi dopiero po zakończeniu oceny wniosku, a więc najwcześniej około 6 miesięcy od zakończenia naboru. Jeżeli więc realizację inwestycji uzależniasz od przyznania dofinansowania zaplanuj jej początek z pewnym odłożeniem czasowym, np. półrocznym (dla obecnego naboru kończącego się w maju będzie to przełom listopada i grudnia).

Kolejną rzeczą, którą musisz wykonać, jest uzyskanie niezbędnych pozwoleń i zezwoleń związanych z inwestycją. Od tego obowiązku nie uciekniesz dlatego warto wykonać go wcześniej, gdyż wyższy stopień przygotowania do realizacji projektu jest równoznaczny z wyższą liczbą punktów przyznanych na ocenie. Dzięki temu automatycznie zwiększasz swoje szanse na otrzymanie dotacji. Jeżeli zatem planujesz inwestycję, której część stanowią prace budowlane, już teraz rozpocznij ubieganie się o pozwolenie na budowę lub dokonaj zgłoszenia zamiaru wykonania robót. Zleć także wykonanie kosztorysu inwestorskiego planowanych prac uprawnionemu specjaliście. Najważniejszym elementem, którzy powinien zawierać kosztorys jest tabela elementów scalonych robót wraz z przypisaną do nich wyrażoną liczbową wielkością określającą ich zakres. Jest to niezwykle istotne, gdyż podczas oceny brana jest pod uwagę właśnie ta część kosztorysu oraz jej zgodność z danymi umieszczonymi w biznes planie.

Uzyskaj dokumenty środowiskowe. Należą do nich: decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji inwestycji wydawana w urzędzie miasta lub gminy w miejscu, w którym ma być realizowana inwestycja (lub zaświadczenie o braku konieczności uzyskania takiej decyzji), zaświadczenie o oddziaływaniu projektu na obszary Natura 2000, które możesz uzyskać na wniosek w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie oraz inne specyficzne wynikające ze specjalnego charakteru planowanej inwestycji (np. w przypadku chęci postawienia elektrowni wiatrowej).

Przygotuj sobie inne ważne dokumenty – zaświadczenie o wpisie do Ewidencji Działalności Gospodarczej lub wpisie do KRS, zaświadczenie o posiadanym firmowym rachunku bankowym, zaświadczenie o uzyskanej w przeszłości pomocy publicznej w tym pomocy de minimis, dokumenty finansowe z ostatnich 3 lat poprzedzających złożenie wniosku (np. formularze PIT, rachunki zysków i strat, bilanse), dokument potwierdzający zabezpieczenie środków na realizację projektu (np. promesa kredytowa, wyciąg z konta zawierający odpowiednią kwotę środków finansowych), opinię o innowacyjności dotyczącą przedsięwzięcia (jeżeli taką posiadasz). Pamiętaj, że wpis do EDG lub KRS oraz zaświadczenie o rachunku bankowym muszą być z okresu krótszego niż 3 miesiące przed złożeniem wniosku.

Teraz musisz już tylko przygotować wniosek z biznes planem i innymi załącznikami na formularzach wymaganych w naborze, a następnie wszystko złożyć w 2 egzemplarzach w okresie przyjmowania dokumentów (02.04.2011-20.05.2011) w Małopolskim Centrum Przedsiębiorczości, na ul. Kordylewskiego 11 (I piętro) w Krakowie.

Przygotowanie dokumentacji możesz również zlecić nam – przeprowadzimy cię kompleksowo przez proces ubiegania się o dotację. Pomożemy zachować konieczne terminy, wskażemy dokumenty urzędowe niezbędne do uzyskania, przypomnimy o ważnych czynnościach, dopilnujemy złożenia podpisów i pieczątek. Wystarczy zadzwonić pod numer 793 024 625 lub napisać na biuro@rozwijamyfirme.pl

Zapraszamy do współpracy.

Dodaj komentarz